Nový Citroën C5 Aircross ponúka nadpriemernú úroveň komfortu podvozku pri dostatočnej miere stability a ovládateľnosti vozidla.
Citroën C5 sedan či kombi ako vlajkovú loď by ste už hľadali v ponuke Citroënu márne. Toto miesto už zastupuje – tak ako je v poslednou období „trendy“ – model SUV. V tomto prípade model s označením C5 Aircross.
Originálny dizajn exteriéru s atraktívnymi farbami karosérie
Jeho vzhľad kopíruje aktuálny dizajnový rukopis a aj v tomto prípade s kapsľami tzv. Airbump umiestnenými na dverách chrániaci lak. Na prvý pohlaď zaujme výrazná predná maska s typickým rozmiestnením svetiel, známa aj z ostatných modelov tejto značky. Nový Citroën C5 Aircross láka zákazníkov nielen originálnym dizajnom, ale aj výberom atraktívnych farieb lakov karosérie (viď testovaný model).
Pochvala pokračuje aj v interiéri – žiadne prekvapenia à la France nebudete musieť, ak sa pre toto auto rozhodnete, akceptovať, alebo si naň zvykať. Na rozdiel napríklad od Peugeotu, je tu všetko klasicky usporiadané tak, ako sme zvyknutí pri ostatných značkách.
Pred vodičom je umiestnený veľký displej s uhlopriečkou 12,3 palca zobrazujúci v digitálnej grafike ukazovateľ rýchlosti, otáčok, spotreby,… Typ zobrazenia je možné meniť stlačením tlačidla na volante. Na výber je 5 prevedení, pričom nechýba tzv. nastavenie „Personal“, kde si môžete zvoliť to, čo chcete, aby vám digitálny displej zobrazoval. Pracovisko vodiča dotvára na stredovej konzole umiestnená 8“ dotyková obrazovka, ktorá má pomerne prehľadné menu a dostatočne promptné ovládanie (čo vždy pri tejto značke neplatilo).
Samotná obsluha ovládačov neostáva len na dotykovom ovládaní, ale necháva vodičovi dostatok možností aj pre veľakrát praktickejšie manuálne ovládanie, či už na volante, alebo ovládačmi umiestneným na lište pod dotykovou obrazovkou, alebo ešte nižšie v spodnej časti stredovej konzoly (audio, klimatizácia, vyhrievanie zad. skla, navigácia…) a na stredovom tuneli.
K usporiadaniu pracoviska vodiča nemáme žiadne výhrady. V tomto prípade akoby si brali technici pri stavbe pracoviska vodiča príklad od tých najlepších, resp. vnímali sťažnosti a požiadavky zákazníkov. Čitateľnosť ukazovateľov, rozmiestnenie ovládačov a konečne dostatok odkladacích priestorov pre rôzne predmety, mobil a hlavne poháre na stredovom tuneli, musíme len pochváliť.
To že sa inšpirovali pri stavbe kokpitu vodiča od tých najlepších, dokazuje napríklad dobre známa, pre majiteľov BMW, na dve časti do hora vyklápacia lakťová opierka skrývajúca veľký odkladací priestor (viď foto). Kvalita spracovania a samotný dojem z interiéru, pôsobia kvalitne, resp. by sme mohli povedať, že patria k tomu najlepšiemu, čo je v tomto segmente.
Pritom je použitého viac tvrdého plastu ako býva obvyklé v tomto segmente. Stredná časť prístrojovky z mäkšieho plastu a štít nad ciferníkmi prešitý imitáciou kože pridávajú po vizuálnej stránke prístrojovému panelu na solídnosti. Taktiež vnútro dverí má použité kvalitnejšie mäkšie plasty, ktoré obvykle u konkurencii na tomto mieste nevidíme.
Vpredu si budete užívať cestovanie v nadpriemernom pohodlí, k dispozícii sú príjemne pohodlné, rozmerné sedadlá a nadbytok voľnosti vo všetkých smeroch. Vzadu však situácia až tak ústretová nie je – príliš vysoký, pomerne nepohodlný posed, na „Francúza“ prekvapujúco pevnejšie vystlanie sedadiel a pre vyšších pasažierov len priemerná voľnosť v pozdĺžnom smere, limitujú úroveň komfortu cestovania.
Vyšší pasažieri si skrátka veľa voľnosti v oblasti kolien neužijú, aj napriek tomu, že je v ponuke posun zadných sedadiel, ktorý nepomôže, lebo hovoríme o priestorových pomeroch, kde je sedadlo umiestnené v zadnej pozícii. Ten bude skôr nápomocný pri preprave väčšieho množstva batožiny posunutím sedadiel dopredu. Inak kufor už v základnom usporiadaní má nadpriemerný objem 580 litrov (po plató), po posunutí sedadiel dopredu až 720 litrov a po ich sklopení 1360 litrov.
Sklápať zadné sedadlá je možné aj priamo z kufra. Kufor dostáva plus za jeho objem a variabilitu (vďaka posunu zadných sedadiel), naopak mínus za jeho vyššiu nakladacia hranu. Taktiež nepoteší pomerne nízka nosnosť vozidla 425 kg, ktorá pri plnom obsadení piatimi dospelými osobami, alebo štyrmi korpulentnejšími, nedáva už veľa možností na naloženie, resp. zaťaženie vozidla batožinou.
„Progressive Hydraulic Cushions“ – tlmiče s hydraulickými dorazmi
Poďme však k tomu najzásadnejšiemu, čo odlišuje tento model od ostatnej konkurencie, a tým je jazdný prejav. Nový Citroën C5 Aircross vykazuje plavnú jazdu aj bez hydropneumatického pruženia, od ktorého už Citroën upustil v dôsledku znižovania nákladov a efektívnosti výroby automobilov. Tento systém nahrádza vo veľkej miere, tzv. „Progressive Hydraulic Cushions“ – tlmiče s hydraulickými dorazmi. V podstate ide o zdvojené tlmiče, ktoré pri malom zdvihu kolies ostávajú mäkšie a naopak, pri väčšom pevnejšie. Takto vybavený podvozok dokáže skĺbiť protichodné nároky na komfort cestovania a stabilitu jazdy zákrutách.
Napríklad poskytnú pri jazde po diaľnici komfortne pohodlné cestovanie a pri jazde v zákrutách stabilný prejazd bez väčších náklonov karosérie. Čo však veľmi neplatí pri prudšej akcelerácii a pri brzdení, kedy sa auto viac „kymáca“ ako sme pri konkurencii zvyknutí, resp. sa buď viac zakloní alebo zanorí à la „kačica“.
V náročnejších adhéznych podmienkach môže v určitých situáciách pomôcť Grip Control (známy aj z vozidiel Peugeot a Opel), napríklad pri rozjazde na klzkom povrchu. Plnohodnotne pohon 4×4 však nenahradí. Pozitívum je pri výjazde mimo pevnú vozovku vyššia svetlá výška 230 mm.
Pod kapotou testovaného modelu pracoval turbodiesel s objemom 1499 ccm s max. výkonom 96 kW/130 k a max. krútiacim momentom 300 Nm, spriahnutý s 8-st. automatom. Spolupráca motora a prevodovky je bez výhrad. Preraďovanie je plynulé, ale pomerne komfortné s dorazom na ekonomickú prevádzku (režim ECO je viacmennej zbytočný).
Pokiaľ potrebujete častejšie akcelerovať, napríklad predbiehať na okreskách, tak odporúčame nastaviť režim „Sport“. V tomto režime prevodka drží rýchlostný stupeň dlhšie vo vyšších otáčkach a tým dokáže byť C5 Aircross živší a reaguje na stlačenie plynového pedála promptnejšie.
V uvedenom režime Sport nevnímate len promptnejšie reakcie vznetového agregátu, ale aj pevnejšie nastavenie riadenia. Tu však nejde o žiadne športovo-pevné nastavenie riadenia, ale skôr o riadenie, ktoré je v konkurenčných modeloch bežne nastavené v normálnom režime. V normálnom móde je riadenie totiž ultraľahké, takmer bez odporu a spätnej väzby, čo oceníte najmä pri parkovacích manévroch a jazde v meste.
Naopak, nevýhoda to je pri výjazde mimo mesta. Máte pocit horšej smerovej stability s tým, že neviete presne, kam vám idu kolesá. Skrátka, aj napriek tomu, že ide o riadenie s variabilným posilňovačom, ostáva v normálnom móde aj pri náraste rýchlosti príliš preposilované.
Pokiaľ vás uvedený motor nezaujal, resp. jeho jazdné výkony neuspokojujú vaše nároky, tak je v ponuke aj výkonnejšie prevedenie – 2.0 BlueHDi. Tento agregát akurát testujeme v sesterskom modeli Peugeot 3008 – je skvelý, výkonnejší a zároveň aj tichší a kultivovanejší.
Zdôrazniť však chceme, že pre tento typ vozidla uvedená pohonná jednotka 1.5 BlueHdi úplne postačuje – auto zrýchľuje, akoby malo ešte o pár koní naviac – jeho jazdné výkony sú viac ako postačujúce aj pri plnom obsadení. Jeho pružné zrýchlenie je skrátka na daný agregát obdivuhodné.
Spotreba je tak, ako od dieselovej motorizácii očakávame, v porovnaní s benzínovou, ústretovejšia k peňaženke majiteľa. V tomto prípade však nejde o žiadne extra nízke údaje – mix 6,8 l/100 km je až o liter vyšší ako udávaných 5,8 litra podľa prísnejšej normy WLTP. V meste a na diaľnici rátajte cez 7 resp. až 8 litrov na 100 km. Naopak, mimo mesta sme spotrebovali 5,5 litra na 100 km.
[ult_tab_element tab_style=”Style_3″ tab_animation=”Fade” tab_max=”on” tab_title_color=”#ffffff” tab_background_color=”#dd3333″ tab_hover_title_color=”#ffffff” tab_hover_background_color=”#333333″ acttab_title=”#ffffff” acttab_background=”#333333″ disp_icon=”Disables” tab_describe_color=”#333333″ enable_bg_color=”#ffffff” resp_style=”Title” title_font_style=”font-weight:bold;”][single_tab title=”Technické info, plusy & mínusy” tab_id=”1516014048712-3-9″] [/single_tab][single_tab title=”Cenník” tab_id=”1524944358121-3-4″] [/single_tab][/ult_tab_element]