Vylepšovať bestseller nie je práve ľahká úloha a tej sa musel po piatich rokoch ujať Land Rover pri modeli Discovery Sport. Áno, Discovery Sport predstavuje z pohľadu predajných štatistík úspešný príbeh. Briti doteraz predali do celého sveta okolo 475 000 kusov, čo tento model radí na vrchol predajných štatistík značky Land Rover.

Dizajnové zmeny exteriéru inšpirované najnovšími súrodeneckými modelmi (Range Rover Velar a Range Roveru Evoque druhej generácie)  sú v porovnaní s predchodcom len minimálne, ide hlavne o prepracovaný predný a zadný nárazník, predný gril a predné LED svetlomety.

Jeho vizáž patri k jeho silným stránkam, ktorú v tomto prípade vo výbave R-Dynamic umocňuje príplatkový Balík Black Exterior, strechu v kontrastnej čiernej farbe a 20“ zliatinové disky kolies.

Vizuálne zmeny nie sú výrazné čo môže viesť k domnienke, že ide iba o facelit. Pravda je však taká, že ide v podstate o novú, druhú generáciu. Auto je totiž postavené na novej platforme „PTA“ a je vybavené  viacerými novými technológiami. Nová platforma „PTA“ (Premium Transverse Architecture), ktorú používa aj nový Range Rover Evoque, bola vyvinutá tak aby poskytovala dostatok priestoru pre trakčnú batériu a inštaláciu 48V siete  a mohol sa použiť aj elektropohon. Ďalšou dôležitou vlastnosťou tejto novej platformy je vyššia tuhosť, Land Rover hovorí o zlepšení až o 13 percent.

Istejší a stabilnejší v zákrutách

Testovaný model  bol vybavený za príplatok 1224€ systémom „Adaptive Dynamics“, ktorý využíva adaptívne tlmiče MagneRide. Tieto ponúkajú prispôsobenie sa podmienkam vozovky vďaka špeciálnej tlmiacej tekutine obsahujúcej magnetické častice. Keď sú častice vystavené magnetickému poľu, viskozita tlmiacej kvapaliny sa buď zvýši alebo zníži, čím sa suspenzia stane tuhšou alebo mäkšou.

Land Rover Discovery Sport-druhá generácia

Tento prvok výbavy spolu s prepracovanou prednou a zadnou nápravou a vyššou tuhosťou novej platformy prispievajú k vylepšeniu samotných jazdných vlastností. Discovery Sport je takto pri zachovaní svojho komfortného charakteru (s excelentnou absorpciou nerovností)   istejší v zákrutách či pri vyhýbacich manévroch.

Takto disponované auto sa v zákrutách menej nakláňa, je stabilnejšie a istejšie, a zároveň nadpriemerne komfortné ( a to aj na 20“ kolesách). Vozidlo skrátka pri jazde veľmi dobre kopíruje kolesami vozovku a zároveň v prípade nájazdu na prekážku (napr. obrubník) či hlboký výmoľ, s prehľadom filtruje rázy od kolies, pre BMW X3 a hlavne pre Audi Q5 niečo nedosiahnuteľné.

Auto drží na daný typ auta v zakrutách veľmi dobre stopu a s nedotáčavosťou sa vyrovnáva celkom slušne, pritom testovaná verzia nemala  systém Active Driveline s dvojicou spojek nahradzujúci zadný diferenciál. Tento systém je k dispozícii len v kombinácii s výkonnejšou motorizáciou D240.

Testovaný model  používa systém Efficient Driveline, ktorý používa  na rozdiel od systém Active Driveline na zadnej náprave klasický diferenciál. Inak sytem Efficient Driveline má rovnako ako systém Active Driveline dve spojky umožňujúce odpojiť kardan ako od zadných kolies, tak aj od motora.

Prémioví Nemci, hlavne BMW, sú síce na tom samotnou agilitou jazdných vlastností možno o niečo lepšie. Z ich jazdného prejavu (pevnejšie nastavenie podvozku a o niečo nížia svetlá výska ) je jasné, že v prvom rade vsádzajú na agilitu a ovládateľnosť ako na offroad a komfort. Po spomínaných zmenách a so systémom „Adaptive Dynamics“ sa však Discovery Sport môže smelo postaviť nemeckým premiantom aj v tejto disciplíne.

Land Rover Discovery Sport-facelift

Hlavným plusom je však jeho všestrannosť (pohon 4×4, svetlá výška 212 mm) a v porovnaní s konkurenciou vo viacerých offradových parametroch bezkonkurenčnosť v danom segmente vozidiel.

Porovnanie s konkurenciou

Typ autaDiscovery
Sport D180
Audi Q5 2,0
TDI
BMW X3
xDrive20d
Mercedes
GLC 220 d
Dĺžka (mm)4597462946484656
Šírka (mm)1894188018811890
Výška (mm)1727165316751639
Rázvor (mm)2741280728102873
Kufor (l)541540550505
Výška nakl. hrany(mm)745695690695
Poh. hmotnosť (kg)1775175518051845
Nosnosť (kg)550505517542
Offroadové paramatre
Svetlosť podvozka (mm)212200205180-230
Priechodnosť (°)21181920
Nájazdový predný uhol (°)25252631
Nájazdový zadný uhol (°)31252325
Brodivosť (mm)600500500300
Kríženie náprav (mm)170155150155
Index kríženia (°)62555354
Stúpavosť (°)45383644

Pre vodiča je navyše nápomocný tzv. systém Terrain Response – známy aj z iných modelov Land Rover, umožňujúci okrem bežného jazdného režimu zvoliť aj špecifické programy ( normálna jazda, tráva / šotolina / sneh, blato, vyjazdené koľaje, resp. piesok a pokiaľ je auto vybavené systémom „Adaptive Dynamics“ aj dynamický režim) s rôznym nastavím charakteristiky motora, automat. prevodovky a pohonu 4×4.

Teraz ako mild- hybrid

Súčasťou modernizácie či samotných zmien sú aj nové motory. S výnimkou základnej pohonnej jednotky D150 sú ostatné  motorizácie ( dvojlitrové turbo-benzínové motory s výkonom 200 alebo 249 koní a dvojlitrové turbo-diesel s výkonom 180 alebo 204 koní) vybavené  mild-hybridnou technológiou. Čoskoro by mal nasledovať aj plug-in hybrid, jeho termín uvedenia na trh však Land Rover zatiaľ nezverejnil.

My sme mali na test dieslovú verziu Discovery Sport D180 MHEV AWD, ktorá bola poháňaná na všetky štyri kolesá 2,0 litrovým turbodieslom s max. výkonom 132 kW (180koní) a max. krútiacom momentom 430 Nm. Jeho prejav bol veľmi živý, aj keď nameraný údaj samotného zrýchlenie z 0 na 100 km/h za rovných 10 sekúnd práve tomuto hodnoteniu nezodpovedá. Skrátka pri akcelerácii zo státia  9-st. automatickej prevodovke chvíľu trvá, kým zareaguje na povel „zrýchliť“.

V praxi je však dôležitejšie letmé zrýchlenie (napríklad pri predbiehaní) a tu je na tom  Discovery veľmi dobre. Hlavne v režime Sport, t.j. preradením radiacej páky do polohy S, kedy automat nenechá padnúť otáčky tak dole a radí skôr už vo vyšších otáčkach.  Celkove sme boli spokojný s pracou 9-st. automatickej prevodovky, ktorá  v prípade potreby ( napríklad pri predbiehaní na okreskách) dokázala zvolením správneho rýchlostného stupňa využiť slušný max. krútiaci moment 430 Nm.

Ten je už k dispozícii už od 1500 otáčok, resp. v rozmedzí 1500-3000 otáčok. Po prekročení cca 3500 otáčok však treba rátať, že chuť agregátu akcelerovať začne upadať. A ako je to so spotrebou?

Discovery Sport D180 MHEV AWD po týždňovom testovaní vykázal údaj spotreby 7,9 litra/100km. Táto hodnota spotreby síce prevyšuje udávaný údaj 7,0/100km (podľa prísnejšej metodiky WLTP), zobrať do úvahy ale treba, že sme absolvovali testovacie jazdy aj v teréne a motor mal najazdených ešte len 2000 km. Pri ekonomickej jazde mimo mesta do rýchlosti 90 km/h si vystačil so spotrebou pod 6 litrov a pri 130 km/h kde necháva 9-st. automat bežať motor iba na 2000 otáčkach spotreboval 8,2 litra/100km čo je na 1775 kg vážiace vozidlo celkom ústretový údaj.

Zlepšiť ekonomickosť prevádzky, resp. dosiahnuť ešte nižšiu spotrebu je možné pri využívaní režimu ECO. V tomto režime jazdy však musíte rátať  s o niečo pomalšou reakciou na stlačenie plynového pedálu, čo je pochopiteľné, nakoľko 9-st. automat sa snaží udržať agregát v nižších otáčkach a tým zlepšiť spotrebu.

Land Rover Discovery Sport facelift, interiér

Prepracovaný  interiér

Interiér prešiel kompletným prepracovaním. Pracovisko vodiča má k dispozícii po novom  plne digitálny displej prístojového štítu a stredová konzola s multimediálnym systémom a ovládacími prvkami. Otočný ovládač automatickej prevodovky bol nahradený klasickou radiacou pákou, ktorá je v konečnom dôsledku lepšie ovládateľná. Ďalej dostal Discovery praktickú vychytávku: vnútorné spätne zrkadlo, do ktorého sa cez kameru schovanú do strešnej plutvy premieta obraz za vozidlom. Je to praktické pokiaľ vám  zakrývajú výhľad dozadu vyšší pasažieri alebo batožina naložená po strop.

Land Rover Discovery Sport

Na stredovej konzole je v hornej časti umiestnená dotyková obrazovka s nezvyklým formátom  (roztiahnutým na šírku) a pod ňou hladký displej s ovládacími prvkami, ktorý výrazne zredukoval manuálne ovládače.  Nájdeme tu tak ako pri predchodcovi veľké otočné ovládače, namiesto troch však dva, ale s dupľovaným ovládaním viacerých funkcií (viď video).

S ľavým otočným  ovládačom môžete ovládať nastavenie teploty dvojzónovej klímy pre ľavú zónu a zároveň nastaviť výkon vetrania a na pravom otočnom ovládači nastaviť teplotu pre pravú zónu a zároveň nastaviť rôzne režimy  systému  Terrain Response. Je to zaujímavé a zároveň po krátkom oboznámení ľahko ovládateľné, čo sa nedá úplne povedať o pomerne neprehľadnej obsluhe dotykovej obrazovky, ktorá je zaprataná viacerými malými ikonami pre rôzne funkcie. Pritom miesta na prehľadné umiestnenie  by bolo na veľkom  displeji dosť.

V interiéri došlo k prepracovaniu aj odkladacích poličiek a na novo navrhnutiu sedadiel. Odkladacie poličky sú teraz praktickejšie s väčším odkladacím priestorom a sedadlá v porovnaní s predchodcom sú síce rozmerovo takmer rovnaké ale s vyváženejším, nie tak zbytočne  mäkkým vystlaním.

Silnou stránkou testovaného modelu je pohodlie cestovania – a to vďaka rozmerným, primerane pohodlne vystlatým sedadlám a priestrannému interiéru s nadpriemernou ponukou miesta vpredu aj vzadu. Plusom je nielen veľa miesta na dĺžku či výšku, ale aj na šírku (pre nohy je vzadu viac miesta ako napríklad v BMW X3). Pokiaľ ide o vnútorný priestor pre cestujúcich, tak ten ostáva v podstate rovnaký ako pri predchodcovi, nakoľko rázvor ostal rovnaký a základné rozmery karosérie sa zmenili len minimálne.

Land Rover Discovery Sport facelift, posuvné zadné sedadlá

Pokiaľ v Evoque vzadu posádka s vyšším vzrastom trpí nedostatkom miesta v pozdĺžnom smere a obmedzeným komfortom, tak tu aj vyšší pasažieri budú chváliť nadbytok voľnosti pre kolená a pohodlie cestovania. Tento fakt oceníte hlavne pri dlhších cestách. K úplnej spokojnosti však môžu vyšším postavám s dlhšími nohami  chýbať dlhšie sedáky s lepšou oporou pre stehna. To je však typický nedostatok aj pri jeho konkurentoch. K lepsej variabilite prepravy osôb a batožiny prispievajú pozdĺžne  posuvné zadné sedadlá v rozsahu 160 mm, čím získate viac batožinového priestoru alebo voľnosti pre nohy.

Kufor v základnom 5- miestnom usporiadaní disponuje objemom  541 litrov (po plató). Zväčšiť je ho možné posunutím zadných sedadiel do prednej polohy na 963 litrov (po strop) a sklopením zadných operadiel na 1698 litrov (po strop). Mínusom je vyššia nakladacia hrana 745 mm (Audi Q5 695 mm, BMW X3 690 mm).

Záver

Mnohí potencionálni záujemcovia si povedia – prečo sa rozhodnúť práve pre Discovery Sport, keď s príplatkovou výbavou dosahuje takmer cenovú úroveň prémiových modelov nemeckých značiek Audi, BMW či Mercedes (ktoré vsádzajú stále aj na šesťvalce a vďaka tomu môžu byť pre určitú klientelu zaujímavejšie)?

Podľa nás, okrem subjektívneho dôvodu ako napríklad iný vzhľad vozidla ( v tomto prípade veľmi atraktívny, t.j. vo výbave R- Dynamic  s príplatkovým Balíkom Black Exterior, so strechou v kontrastnej čiernej farbe a s 20“ zliatinovými diskami kolies) je hlavný dôvod zrejmý – Discovery Sport ponúka v porovnaní s prémiovou nemeckou konkurenciou iný charakter vozidla – jeho veľkou prednosťou sú, pri takmer porovnateľných jazdných vlastnostiach na pevnej vozovke, lepšie offroadové vlastnosti  a vďaka excelentnej absorpcii nerovností vyšší komfort cestovania na menej kvalitných cestách. Ďalšie informácie (tech. informácie, ceny, poistenie, výbavu, prevádzkové náklady, namerané údaje vnútorného priestoru, …) prinesieme čoskoro v časopise Autotest.

Plusy
+ Dizajn exteriéru a interiéru
+ Všestrannosť (pohon 4×4, offradové parametre )
+ Pružný agregát
+ 9-st. automat
+ Vysoký komfort cestovania
+ Veľmi dobrá absorpcia aj väčších nerovností
+ Stabilný a ľahko ovládateľný aj na menej kvalitnom povrchu
+ Voľnosť v pozdĺžnom smere vzadu
+ Variabilita ( posuvné zadné sedadlá)
+ Nadpriemerne široká kabína
+ Priestranný a praktický tvar kufra
+ Kvalitné použité materiály v interiéri
+ Kvalita spracovania
+ Imidž značky Land Rover

Mínusy
– Vyššia nakladacia hrana kufra
– Pomerne neprehľadný infotainmant
– Odťažitejšie riadenie v porovnaní s Audi Q5 a BMW X3

Text a foto:  Michal Pospíšil

Reklama